Тема. Мудрим ніхто не вродився, а навчився
Леся Українка «Біда навчить»
Мета: викликати у дітей інтерес до творчості Лесі Українки, розширити і
поглибити їхні знання про поетесу, розвивати уміння оцінювати вчинки
персонажів, визначати мотиви їхньої поведінки, знаходити
зображувально-виражальні засоби опису героїв,
звивати навички читання, пам'ять, увагу, вміння орієнтуватися у тексті, логічне мислення, виховувати інтерес до
народної мудрості і бажання вчитися.
Обладнання: портрет Л. Українки, картки для індивідуальної
роботи, малюнковий план казки, зображення птахів – героїв казки.
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання.
-
Діти, хто нагадає, з твором якого автора ми познайомились на минулому
уроці?
-
Що цікавого ви дізнались про життя Лесі Українки?
Усна перевірка домашнього
завдання:
Варіант Б – стислий переказ І і
ІІ частин казки;
Варіант А – розповідь власно
придуманої кінцівки казки.
3. Вправи на розвиток швидкості читання (читання
деформованого тексту).
І
васоснузала. робчикГо не мівспо її ругевддибути, вісбісо на біду та й
чаповдатижчіно. давЖ , давж, аж муйориобдло. лиКо це лотаснітитем,
кинупроласьвасо та як де заве: «уГ-у-у! уГ-у-у!...»
чикробГо
аж терпо зо хустра: тіхов уже кавтіти, та якось ся утримав. лалізВивасо з
пладу, лагляну на чикаробго, а чіо в неї тятьсві! Страх та й діго!..
|
-
Спробуйте прочитати текст якомога швидше.
-
Кому вдалося прочитати весь текст?
-
В уривку, який ви прочитали, описано зустріч горобця з ….ким?
-
Чому горобчик звернувся до сови? (сова дуже розумна, вона, навіть, є
символом мудрості)
4. Повідомлення теми і мети уроку.
-
Сьогодні ми прочитаємо кінцівку казки і дізнаємось чим же закінчилась
історія про горобчика, чи знайшов він того, хто навчить його розуму.
5. Вивчення нового матеріалу.
а) первинне читання ІІІ частини
казки підготовленим учнем.
- Послухайте кінцівку казки і
дайте відповідь на таке питання: «Що примусило горобчика замислитись над життям
і змінитися?»
б) словникова робота.
- Які незрозумілі слова ви
зустріли у тексті і вважаєте, що їх треба пояснити?
Ні гадки йому – ні про що не думав.
Зоглядівся – не помітив.
Статкує – хазяйнує.
Вславився – прославився.
Дбає – турбується.
Клопіт – турбота.
Клуні – будівлі для зберігання харчів,
врожаю. (Діти намагаються пояснити значення самостійно, потім уточнюють за
тлумачним словником.)
в) повторне читання кінцівки про себе.
-
прочитайте ІІІ частину про себе, вдумуючись у зміст прочитаного,
приготуйтесь до «торби питань».
г) «Торба питань» - задати питання по тексту.
-
Діти, задайте питання по прочитаному. Пам’ятайте, що питання треба задавати
послідовно і вони повинні бути суттєві.
Можливі питання:
-
Що став робити горобчик, коли всі пташки йому відмовили?
-
Коли горобчик почав приходити до розуму?
-
Чи продовжував горобчик сваритися з іншими пташками?
-
Як хазяйнував горобчик?
-
Як ставилися до горобчика пташки?
-
Як стали називати горобчика інші горобці-сусіди?
6. Вправи на розвиток швидкості читання.
-
Молодці, ви уважно прочитали кінцівку, змогли поставити питання і дати на
них відповіді, а тепер я пропоную вам тренувальну вправу – «лінійне читання». Починаючи з другого абзацу, намагайтесь
прочитати якомога більше слів за три хвилини, закриваючи нижню частину букв
лінійкою.
Перевірка читання у одного учня.
7. Робота над змістом казки.
а) робота в парах – закінчити прислів’я.
- Відшукайте в казці прислів’я,
початок яких вказаний у вас на картці.
- Яка пара справиться швидше?
Картка № 1
«Дурні бились, а ….(розумні
поживились)»
«Хто дурнем вродився, той ….(
дурнем і згине)»
«Не на те мудра, щоб ….(дурнів
розуму начати)»
«Поки біди не знатимеш, то…..(й
розуму не матимеш)»
«Розум на дорозі… (не
валяється)»
|
Перевірка: одна пара зачитує свої
відповіді.
б) фізхвилинка – вправи для очей.
в) робота за варіантами:
варіант А
варіант Б варіант В
на картці вибрати скласти цитатний план прочитати кінцівку
ті риси характеру казки, доповнюючи казки ще раз, намагаю-
горобчика, які речення на картці. чись швидко читати
відповідають змісту
слова, 2 абзац –
казки, непотрібне -
скоромовкою.
закреслити.
Варіант А
Картка № 2
неохайний спостережливий завзятий
вихований хазяйновитий
сумний
допитливий
мудрий горобчик турботливий
обережний кмітливий
дурненький примхливий розсіяний
|
Варіант Б
Картка № 2
План
1. Був собі _______________________________________________.
2. Бились, бились _________________________________________.
3. Прилетів у гай, коли бачить – сидить _______________________.
4. Горобчик мерщій від _____________________________________.
5. Сидить на ріллі __________________________________________.
6. Вилізла _________________________________________________.
7. А бодай тобі заціпило _____________________________________.
8. Звернувся він просто ______________________________________.
9. А на весну вже став _______________________________________.
|
Перевірка варіантів.
варіант А варіант
Б варіант В
розташувати вибрані прочитати ще раз підготувати стислий
риси у тій послідовності, слова дійових осіб, переказ кінцівки.
як змінювався горобчик. приготуватися до
доведіть це в своїй інсценування казки.
розповіді. Як треба читати
слова
різних героїв казки?
Курка –
доброзичливо, заклопотано;
Зозуля –
насмішкувато, байдуже;
Бузько –
сердито; ґава – сумно, співчутливо;
Сова – сердито, зверхньо; сорока – швидко;
Крук –
поважно, повчально.
Перевірка завдань варіантів.
г) робота над головною думкою казки.
-
Яка головна думка цієї казки? (Треба самому навчатися, здобувати розум.)
-
Розшифруйте прислів’я, чи відповідають вони головній думці казки? Поясніть,
як розумієте їх?
М_др_м н_хт_
не вр_д_вс_, а
н_вч_вс_.
|
(Мудрим ніхто не вродився, а навчився.)
Ч_ж_м р_з_м_м
ж_ть, д_бр_ не н_ж_ть.
|
(Чужим розумом жить, добра не нажить.)
-
Які ще прислів’я знаєте?
Не всякий розумний, хто з
головою.
В розумній розмові розуму
набиратися, в нерозумній – свій загубити.
Розум за морем не купиш, коли
вдома немає.
По одягу зустрічають, по розуму
проводжають.
Голова без розуму, що ліхтар без
свічки.
- Яка з приказок, вжитих у казці,
співзвучна з головною думкою?
(Поки біди не знатимеш – розуму
не матимеш.)
- Як розумієте цю приказку?
( Наші помилки у житті змушують
нас замислюватись над життям, вчитись
нового, жити по іншому, краще
думати.)
8. Підсумок уроку.
-
Що навчає цінувати ця казка? (розум, розсудливість, бажання вчитись)
-
Що в ній засуджує автор? (
легковажність, нерозумність)
Оцінювання відповідей дітей.
9. Домашнє завдання.
Варіант А: написати невеличкий
твір-роздум на тему «Чого навчила мене ця казка?»
Варіант Б і В: підготувати
переказ казки від першої особи.
Комментариев нет:
Отправить комментарий